حال و هوا

آموزش روش های تعمیر و باز کردن فایل ورد آسیب دیده

فرض کنید داده های ضروری بسیاری را در یک فایل ورد ذخیره کرده باشید، اما ناگهان با پیام خطای مبنی بر باز نشدن فایل مواجه شوید. این شرایط می تواند کابوس اغلب کاربران باشد و دسترسی به اطلاعات را برای آن ها دشوار سازد. خوشبختانه روش های سریع وجود دارد که به کمک آن ها می توان مشکل باز نشدن فایل ورد را برطرف ساخت که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

رفع مشکل باز نشدن فایل ورد

۱. بررسی تنظیمات Trust Center

درون نرم افزار ورد قسمتی با عنوان Trust Center وجود دارد که امکان شخصی سازی موارد مرتبط با امنیت و حریم خصوصی را به کاربر می دهد. به کمک این تنظیمات می توان فایل های ورد را با دیگر کاربران به اشتراک گذاشت یا حتی برخی اطلاعات را از آن ها پنهان کرد. در برخی موارد با غیر فعال کردن حالت Protected View امکان باز کردن فایل های آسیب دیده با فرمت های Doc و Docx فراهم می شود. جهت انجام این کار تنها کافی است تا مراحل زیر را طی کنید.
۱. نرم افزار مایکروسافت ورد را روی دستگاه خود باز کنید.
۲. ابتدا روی گزینه File در گوشه بالایی سمت راست صفحه اصلی کلیک کرده و سپس از منوی باز شده گزینه Options را انتخاب نمایید.
۳. حالا از پنل سمت چپ در پنجره جدید روی گزینه Trust Center کلیک کنید و در ادامه روی کلید Trust Center Settings بزنید.
۴. پس از باز شدن پنجره Trust Center، از پنل قرار گرفته در سمت چپ روی گزینه Protected View کلیک کنید. در ادامه تیک تمامی گزینه های نمایش داده شده را بردارید و در نهایت روی کلید OK بزنید.
۵. اکنون نرم افزار ورد را ببندید و دوباره سعی کنید فایل آسیب دیده را باز نمایید.

۲. استفاده از ابزار Open and Repair

گاهی اوقات فایل های ورد به نحوی آسیب می بینند که امکان باز کردن آن ها با روش بالا وجود نخواهد داشت. خوشبختانه مایکروسافت قابلیتی با نام Open and Repair را داخل محصول خود در نظر گرفته است که می تواند جهت ترمیم فایل ها و بازیابی اطلاعات درون آن ها مورد استفاده قرار گیرد.
۱. نرم افزار ورد را روی دستگاه خود باز کرده و روی گزینه File در گوشه بالایی سمت چپ صفحه کلیک کنید.
۲. حالا در ابتدا روی گزینه Open بزنید و پس از آن گزینه Browse را انتخاب نمایید.
۳. به مسیر ذخیره سازی فایل مورد نظر بروید و سپس روی فلش قرار گرفته در کنار کلید Open بزنید. اکنون از منوی باز شده گزینه Open and Repair را انتخاب کنید. فرایند تعمیر فایل به صورت خودکار شروع خواهد شد و اگر با موفقیت پیش برود، قادر خواهید بود تا دوباره به محتوای فایل ورد دسترسی داشته باشید.

۳. تبدیل فایل ورد به فرمت دیگر

عدم پشتیبانی صحیح از فرمت های مختلف، یکی از دلایلی است که می تواند از باز شدن فایل های ورد جلوگیری به عمل آورد. برای حل این مشکل می توان اقدام به تبدیل فایل به فرمت دیگر کرد. البته راه حل گفته شده شانس موفقیت کمتری در مقایسه با سایر روش ها دارد، اما در برخی مواقع می تواند کارساز باشد.
۱. نرم افزار ورد را روی دستگاه خود باز کرده و روی گزینه File در گوشه بالایی سمت چپ صفحه کلیک کنید.
۲. روی گزینه Open کلیک کرده و سپس از پنل باز شده به صورت مستقیم فایل مورد نظر را انتخاب نمایید.
۳. حالا دوباره از منوی سمت چپ صفحه File روی گزینه Save as کلیک کنید. یک مسیر برای ذخیره کردن فایل خروجی انتخاب کرده و سپس از منوی Save as type گزینه Rich Text Format را انتخاب نمایید.
۴. در نهایت بار دیگر سعی کنید فایل دارای فرمت جدید را با نرم افزار ورد باز نمایید.

۴. وارد کردن فایل آسیب دیده به فایل جدید

یکی از قابلیت های مهم نرم افزار ورد، ویژگی وارد کردن فایل های دیگر به داخل فایل های ورد است. در این حالت فایلی که امکان باز کردن آن وجود ندارد، به بخشی از یک فایل جدید تبدیل خواهد شد و می تواند مشکل را برطرف سازد. البته با استفاده از روش گفته شده، حجم نهایی فایل خروجی افزایش پیدا خواهد کرد.
۱. وارد نرم افزار ورد در دستگاه خود شوید و در صفحه اصلی آن روی تب Insert کلیک نمایید.
۲. در میان موارد قرار گرفته داخل تب Insert روی گزینه Object کلیک کرده و در ادامه گزینه Text from file را انتخاب کنید.
۳. حالا به مسیری که فایل معیوب در آن ذخیره شده است، بروید و پس از انتخاب فایل روی کلید Insert کلیک نمایید.

۵. باز کردن فایل ورد با نوت پد
یکی از روش های پیشنهادی برای دسترسی به محتوای فایل های آسیب دیده ورد از سوی مایکروسافت، باز کردن آن ها با نرم افزار نوت پد (Notepad) در ویندوز است. قبل از انجام این روش بهتر است توجه داشته باشید که متون فارسی در چنین حالتی به درستی نمایش داده نمی شوند و بیشتر برای فایل هایی با متن انگلیسی کاربرد دارد.
۱. به مسیر ذخیره سازی فایل ورد آسیب دیده بروید و سپس روی آن راست کلیک کنید.
۲. نشانگر موس را روی گزینه Open with در منوی باز شده ببرید و قسمت روی گزینه Notepad کلیک کنید. اگر این گزینه در میان موارد نمایش داده شده وجود ندارد، روی Choose another app کلیک کرده و سپس با کلیک روی گزینه More apps برنامه نوت پد را انتخاب نمایید.
۳. اکنون متن اصلی داخل فایل همراه با کدهای اضافی دیگر نمایش داده می شود. پس از یافتن متن اصلی، کدهای اضافی را حذف کنید.
۴. در نهایت روی گزینه File در پنجره نوت پد کلیک کرده و گزینه Save as را انتخاب نمایید. بهتر است برای عدم جایگزینی فایل جدید با فایل قبلی، نام آن را تغییر دهید. اکنون بار دیگر تلاش کنید تا فایل آسیب دیده را با نرم افزار ورد باز نمایید.

۶. تغییر فرمت Docx به Doc
از ساده ترین روش ها برای رفع مشکل باز نشدن فایل ورد، تغییر دستی فرمت آن از Docx به Doc است. این روش هم چندان نرخ موفقیت بالایی ندارد، اما چون ساده است، می توانید آن را بسیار سریع امتحان کنید و در صورت نیاز بعدا به سراغ سایر شیوه ها بروید.
۱. برای تغییر دستی فرمت فایل به محل ذخیره سازی آن رفته و روی فایل راست کلیک کنید.
۲. از منوی باز شده گزینه Rename را انتخاب کرده و پسوند انتهایی فایل را از docx به doc تغییر دهید. سپس کلید Enter را بزنید.
۳. حالا بار دیگر سعی کنید با نرم افزار ورد فایل مورد نظر را باز نمایید.

۷. تغییر فرمت فایل به ASD
فرمت ASD برای ذخیره سازی موقت فایل های ورد مورد استفاده قرار می گیرند و حاوی اطلاعات فعلی فایل درحال ویرایش هستند. چنین فایل هایی بیشتر برای تهیه نسخه پشتیبان خودکار و بازیابی داده در هنگام بروز مشکل، کاربرد دارند. با تغییر فرمت فایل آسیب دیده به ASD شانس باز کردن آن با نرم افزار ورد وجود خواهد داشت.
۱. به محل ذخیره سازی فایل ورد آسیب دیده رفته و پس از راست کلیک روی آن، گزینه Copy را از منوی باز شده انتخاب نمایید.
۲. به مسیر زیر در حافظه داخلی دستگاه خود بروید و فایل کپی شده را در این مسیر Paste کنید.
C:\Users%username%\AppData\Local\Microsoft\Office\UnsavedFiles
۳. روی فایل راست کلیک کرده و گزینه Rename را انتخاب کنید، سپس فرمت آن را از docx یا doc به صورت دستی به asd تغییر دهید.
۴. نرم افزار ورد را روی دستگاه خود باز کرده و سپس از منوی File گزینه Open را انتخاب کنید.
۵. در انتهای صفحه روی گزینه Recover Unsaved Documents کلیک نمایید و پس از باز کردن فایل مورد نظر، دوباره آن را در قالب یک فایل جدید ذخیره کنید.
۸. استفاده از برنامه های بازیابی و تعمیر فایل ورد

اگر هیچ کدام از روش های گفته شده در قسمت های قبلی نتوانست مشکل فایل ورد آسیب دیده را برطرف کند، بهتر است به سراغ ابزارهای اختصاصی تعمیر و بازیابی بروید. نرم افزارهای گوناگونی در این زمینه وجود دارند که با جستجوی نام آن ها در اینترنت می توانید به صورت رایگان فایل نصبی را دریافت کنید. برنامه های Wondershare Repairit و Kernel for Word Repair از جمله موارد محبوب هستند که در ادامه به نحوه کار با آن ها خواهیم پرداخت.
۱. فایل نصبی برنامه Kernel for Word Repair را از آدرس زیر دریافت کرده و آن را روی دستگاه خود نصب کنید.
۲. نرم افزار گفته شده را اجرا نموده و از گوشه بالایی سمت چپ صفحه اصلی روی گزینه Add files بزنید.
۳. به مسیر ذخیره سازی فایل ورد آسیب دیده مراجعه کرده و در ادامه روی کلید Open کلیک نمایید. همچنین می توانید چندین فایل را به صورت همزمان انتخاب کنید.
۴. تمامی فایل های انتخاب شده در صفحه اصلی برنامه نمایش داده می شوند. پس از انتخاب فایل های مورد نظر روی کلید Repair File(s) در گوشه پایینی سمت راست کلیک کنید.
۵. در پنجره Browse For Folder یک مسیر برای ذخیره کردن فایل خروجی در نظر بگیرید و سپس روی کلید OK کلیک نمایید.
۶. فرایند تعمیر فایل و بازیابی اطلاعات آن شروع خواهد شد. پس از اتمام این فرایند روی کلید OK در پایین پنجره کلیک کنید.

سوالات متداول درباره باز نشدن فایل ورد ساده ترین و سریع ترین روش برای رفع مشکل باز نشدن فایل ورد چیست؟
آسان ترین روش برای حل مشکل باز نشدن فایل ورد، تغییر دستی فرمت آن از docx به doc است.
آیا امکان بازیابی اطلاعات داخل فایل ورد آسیب دیده وجود دارد؟
بله؛ اگر نتوانستید با روش های متداول فایل ورد آسیب دیده را باز کنید، بهتر است به سراغ نرم افزارهای اختصاصی تعمیر فایل مثل Wondershare Repairit و Kernel for Word Repair بروید.
ارور WORD FILE WON’T OPEN به چه دلیلی رخ می دهد؟
این پیام خطا معمولا بر اثر آسیب دیدن فایل ورد نمایش داده می شود و با کمک برخی روش ها یا استفاده از برنامه های اختصاصی می توان آن را برطرف نمود.
منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

44 + = 51