حال و هوا

مصرف آجیل از نابینایی در کهنسالی جلوگیری می کند

با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری های چشمی افزایش می یابد. تحقیقات نشان داده اند افراد کهنسال در خطر بیشتری برای ابتلا به آب مروارید، آب سیاه و سایر بیماری های چشمی قرار دارند. در نتیجه افراد با افزایش سن باید توجه بیشتری به سلامت چشم داشته باشند.
یافته های دانشمندان نشان داده اند مصرف ناکافی ویتامین ها و مواد معدنی یکی از اصلی ترین دلایل بروز بیماری های چشمی مرتبط با افزایش سن است. متخصصان تاکید دارند داشتن رژیم غذایی مناسب در افراد کهنسال می تواند سلامت چشمان را تضمین کرده و مانع از ابتلا به بیماری این اندام شود.
در این میان، آجیل یکی از مغذی ترین مواد غذایی است که مصرف آن می تواند برای سلامت چشمان مفید باشد.

اصلی ترین دلایل برای تاکید بر مصرف آجیل:
۱– اسید چرب امگا ۳: برخی تحقیقات نشان داده اند مصرف آجیل که غنی از اسید چرب امگا ۳ است به کاهش خطر دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) چشم کمک می کند. این بیماری چشم شایع ترین دلیل از دست دادن بینایی در افراد مسن محسوب می شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که در بیماری تباهی لکه زرد از بین می رود.
۲- ویتامین C: مطالعات حاکی از آن هستند که این ویتامین مانع از پیشرفت بیماری دژنراسیون ماکولا در افراد کهنسال می شود. پسته و فندق سرشار از ویتامین C هستند و علاوه بر تضمین سلامتی چشم، به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می کند.
۳– ویتامین E: این ویتامین از چشمان در مقابل تاثیرات مخرب رادیکال های آزاد محافظت می کند. در حقیقت ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که مانع از آسیب مولکول های بی ثبات به بافت های بدن می شود. بادام زمینی، بادام، و فندق از بهترین منابع ویتامین E محسوب می شود.
۴– روی: ویتامین A یکی از ویتامین های محلول در چربی است که کبد آن را جذب و ذخیره می کند. این ویتامین نقشی حیاتی در سلامت چشمان دارد، اما کمتر کسی می داند که برای انتقال این ویتامین از کبد به شبکیه چشم به عنصر روی نیاز است. آب مروارید یکی از اصلی ترین بیماری های چشم است که به دلیل میزان ناکافی روی در بدن بروز می کند. بادام هندی، بادام برزیلی، و چلغوز حاوی میزان بالایی روی هستند.
منبع: یو اس نیوز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 1 =