حال و هوا

اپلیکیشن اندروید آی قصه برای نابینایان دسترس پذیر می شود

شرکت دانش بنیان آی قصه، کسب وکار حوزه ی قصه گویی و ادبیات کودک و نوجوان، از نسخه ی مناسب سازی شده ی اپلیکیشن آی قصه برای نابینایان رونمایی می کند.
این استارتاپ در ابتدای فعالیت خود داستان ها را برای کودکان خلق، تصویرگری، صداگذاری و سپس در شبکه های اجتماعی منتشر می کرد. تا اینکه نخستین بار اپلیکیشن اندروید آی قصه در سال ۹۸ راه اندازی و قصه ها در اپلیکیشن اندروید و وب اپلیکیشن برای کاربران ios، عرضه شد.
حالا پس از گذشت حدود ۲ سال آی قصه با بیش از ۱۵۰ هزار نصب اپلیکیشن، قصد دارد در مراسمی در ۱۴ بهمن   ماه از نسخه ی مناسب سازی شده ی اپلیکیشن اندروید خود برای نابینایان رونمایی کند.
پوریا عالمی مدیرعامل و هم بنیان گذار این مجموعه در  مورد هدف از ارائه ی نسخه ی جدید آی قصه گفت: «رشد مخاطب و استفاده از اپلیکیشن آی قصه خیلی خوب بود و ما خوشحال بودیم که کودکان زیادی شنونده و مخاطب اپلیکیشن ما هستند. تا اینکه در این راه و بر  اساس نظرات و بازخوردهایی که از مخاطبان می گرفتیم متوجه شدیم که از بخش زیادی از کاربران خود غافل بودیم؛ چون خانواده ها، کودکان و نوجوانانی هستند که نمی توانند از اپلیکیشن آی قصه استفاده کنند.»
او ادامه داد: در  واقع مثل بیشتر اپلیکیشن ها ما نیز یک قابلیت عمومی را در نظر گرفته بودیم که همه می توانند بشنوند و ببینند یا حتی از انگشتان خود استفاده کنند؛ اما در پژوهش های خود متوجه شدیم ۲۰ درصد مردم جهان دچار نوعی از معلولیت هستند. این یعنی از هر صد کودک، بیست کودک نمی توانند از موبایل یا اپلیکیشن به راحتی استفاده کنند. این موضوع ما را حساس کرد و تصمیم گرفتیم در چند قدم قابلیت هایی را به اپلیکیشن اضافه کنیم. از طرفی مطمئن هستیم که نمی توان به یک اپلیکیشن کاملاً عمومی رسید. با این اوصاف در قدم اول اپلیکیشن اندروید آی قصه را برای نابینایان مناسب سازی کردیم.
آنطور که عالمی می گوید تابستان ۱۴۰۱ همچنین نسخه ی اول اپلیکیشن Ios آی قصه هم منتشر خواهد شد.

پنل ویژه برای جایگاه کودکان و نیاز های آن ها

در مراسم رونمایی از نسخه ی جدید آی قصه، پنل و نشستی برگزار می شود تا جایگاه کودکان با نیازهای ویژه در قصه ها و فیلم ها و انیمیشن ها بررسی شود. عالمی در  مورد این بخش از برنامه ی روز ۱۴ بهمن گفت:
تمرکز و تخصص آی قصه نوشتن قصه و تبدیل کردن آن به قصه ی صوتی است. جدا از مسائل کاری، من به عنوان یک نویسنده سال گذشته می خواستم چند کاراکتر به «شهر آی قصه» اضافه کنیم که برخی از این کاراکترها معلولیت داشتند؛ اما وقتی بحث به شخصیت پردازی این کاراکترها رسید دست نگه داشتم چون متوجه شدم افراد دارای معلولیت جسمی یا ذهنی عملاً از زندگی، شهر و جامعه ما حذف شده اند. این مواجهه ما را در آی قصه به یک پژوهش طولانی رساند. ما متوجه شدیم در سینما و ادبیات و انیمیشن های ایرانی افراد دارای معلولیت یا حذف شده اند یا کاملاً ترحم برانگیز نشان داده شده اند.
او در ادامه اضافه کرد: «ما در آی قصه شروع به پژوهش کردیم و متوجه شدیم این موضوع جدیدی در ایران و دنیا است و یک تغییر فرهنگ بزرگ در جهان رخ داده که چگونه با کودکان با نیازهای ويژه برخورد کنیم و در قصه ها و فیلم ها و انیمیشن ها به چه صورت حاضر شوند. در  نتیجه ی این پژوهش ها به یک سری داده و اطلاعات دست پیدا کردیم. بعد متوجه شدیم می توانیم این موضوع و این اطلاعات را در یک نشست با نویسندگان کودک، فیلم نامه نویسان و فیلم سازان و فعالان این حوزه در  میان بگذاریم.»
او همچنین بیان کرد: نشست «چطور کودکان با نیاز ویژه را وارد قصه ها کنیم؟» یک هم اندیشی و به قصد مطرح کردن موضوع برابری افراد مخصوصاً کودکان در زندگی، ادبیات و هنر است.
نشست «چگونه کودکان با نیازهای ویژه را وارد قصه ها کنیم و رونمایی از نسخه ی مناسب سازی شده ی اپلیکیشن آی قصه برای نابینایان» روز ۱۴ بهمن ماه ساعت ۲ و نیم بعدازظهر در دفتر آی قصه برگزار می شود.
با توجه به محدودیت های بهداشتی و شیوع ویروس کرونا، این نشست به صورت عمومی برگزار نمی شود و علاقه مندان می توانند این برنامه را به صورت زنده از  طریق پیج اینستاگرام آی قصه به آدرس ighe3 تماشا کنند.
منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 1 =