حال و هوا

شهری که همه مردمانش دو قولو هستند!

به نقل از آخرین خبر

عکس خبر

دانشگاه تگزاس تخمین زده است که ۳۲ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر در این دنیا دوقلو یا ۱۶ جفت در ۱۰۰۰ نفر است که ۳ درصد جمعیت را شامل می شوند. این رقم به نظر می رسد بر اساس منطقه، نژاد و قومیت متفاوت است و بعضی گروه های قومی تعداد دوقلوهای بیشتری و برخی تعداد دوقلوهای کمتری دارند. در دنیا چندین مکان وجود دارد که به شهر دوقلوها معروف هستند. این شهرها تعداد دوقلوهایشان کمی غیر عادی و تعجب برانگیز است.

در حالی که محققان بر این باورند که دوقلوهای یکسان با شانس مطلق اتفاق می افتند، داشتن دوقلوهای غیر یکسان ارثی است. اگر شخصی در خانواده شما دوقلوهای غیر یکسان داشته باشد، شما نیز احتمال بیشتری برای تولد دوقلوهای غیر یکسان دارید. اگر مادر خود یک دوقلوی غیر یکسان است، احتمال به دنیا آمدن دوقلوها چهار برابر می شود.
این عوامل باعث می شود که دوقلوها به طور کلی در خانواده ها و در گروه های خاص قومی بیشتر شوند. در واقع، نژاد و قومیت به نظر می رسد که نقش مهمی در ترویج به دنیا آمدن دوقلوها دارد. به عنوان مثال، در ایالات متحده آمریکا، دوقلوها در میان آمریکایی های آفریقایی-آمریکایی (۳۶٫۸ در ۱۰۰۰) بیشتر رایج و در آمریکایی های هیسپانیک-لاتین (۲۱٫۸ در هر ۱۰۰۰) کمتر رایج هستند.

قوم یوروبا | Yoruba communityبالاترین میزان تولد دوقلو در بین جوامع یوروبا در جنوب شرقی نیجریه وجود دارد که در اطراف یک شهر کشاورزی به نام Igbo-Ora واقع شده است. در هر ۱۰۰۰ تولد، تعداد ۴۵ تا ۵۰ دوقلو وجود دارد که به همین دلیل هم شهر دوقلوها محسوب می شود. به عبارت دیگر، تقریبا ۱۰٪ جمعیت یوروبا دوقلو هستند. تعداد غیرمعمول تولد دوقلوها در این شهر نام مستعار «پایتخت دوقلوهای جهان» را به دست آورده است.
در حالی که هیچکس نتوانسته دلیل این واقعه را از نظر پزشکی اثبات کند، تحقیقات نشان داده اند که تولد دوقلوهای زیاد این منطقه می تواند مربوط به عادت‌های غذایی زنان باشد. ممکن است مصرف زیاد نوع خاصی از سیب زمینی هندی یا شیرین (yam) حاوی مواد شیمیایی طبیعی باعث این قضیه شده باشند. اما علاوه بر آن، تعداد زیادی از دوقلوهایی که در اینجا متولد شده نیز می تواند یک موضوع ساده ی ژنتیک باشد.
در هر صورت، برای این جامعه عمدتا روستایی، بودن شهر دوقلوها چندان مسئله مهمی نیست. تولد دوقلوها در اینجا جشن گرفته می شود و برای این مردم به عنوان برکتی از جانب خدا محسوب می شود. بسیاری از زنان باردار در Igbo-Ora تمایل دارند که فرزندشان دوقلو شود.

کاندیدو گودوی | Candido Godoiشهر دوقلوها تنها مختص به قوم بالا نیست و در شهر کاندودیو گودوی برزیل در نزدیکی مرز آرژانتین نیز پدیده ای این چنینی وجود دارد.
میزان تولد دوقلو در کاندیدو گودوی ۱۰٪ است، که به طور قابل توجهی بالاتر از نرخ کلی ۱٫۸٪ برای ایالت ریو گرانده دو سول و نرخ دوقلوهای ملی کشور برزیل است. تولد دوقلوها از اوایل قرن بیست و یکم شروع شد، زمانی که اولین استعمارگرها هفده دوقلو را تشکیل می دادند و نسل های بعد از آن ها نیز دوقلوهای زیادی داشته است. این جمعیت عمدتا از اقوام لهستانی یا آلمانی بوده و ریشه بسیاری از آنها به منطقه Hunsrück آلمان می رسند که نرخ دوقلوهایش بیش از حد متوسط است.
محققان برای چند دهه تلاش کردند تا وجود این تعداد بالای دوقلوها را توضیح دهند؛ سپس در سال ۲۰۰۹، مورخ آرژانتینی جورج کاماراسا در کتاب خود منگله، فرشته مرگ در آمریکای جنوبی (Mengele: The Angel of Death) تئوری بی نظیری ارائه کرد.

یوزف منگله (Josef Mengele) یک پزشک متفکر نازی بود که آزمایشی روی دوقلوهای در اردوگاه کار اجباری آلمان در آشویتس انجام داد. وظیفه او این بود که این آزمایشات را انجام دهد و رازهای تولد دوقلو را کشف کند تا آدولف هیتلر بتواند از آن برای افزایش مصنوعی جمعیت استفاده کند. همانطور که متفقین شروع به نزدیک شدن به رژیم آلمان نازی کردند، منگله به جنوب آمریکا فرار کرد. جورج کاماراسا باور داشت که منگله آزمایش روی پدیده دوقلوها را پس از فرارش ادامه داد. احتمالا، او موفق به شکستن کد دوقلو شده بود که این قضیه منجر به افزایش جمعیت شهر شد.
این ملاحظات توسط مورخان محلی مورد بحث قرار گرفته که می گویند منگله در طول زمان خود در برزیل شهر دوقلوها را مطالعه نکرده و فراوانی دوقلوها پیش از ورود منگله به آمریکای جنوبی نیز وجود داشته است. محققان همچنین ارتباط ژنتیکی و احتمالا ازدواج های فامیلی را به این قضیه نسبت داده اند.

بوزیم | Buzimیکی دیگر از شهرهایی که به شهر دوقلوها معروف است، شهر بوزیم در شمال غربی بوسنی است. این شهر با جمعیت ۲۰ هزار نفره بیش از ۲۰۰ دوقلو دارد که در نوع خود کم نظیر است. برخلاف شهرهای قبلی که توضیح دادیم، مردم بوزیم دوست دارند که از این ویژگی استفاده کرده و شهر را به یک جاذبه توریستی تبدیل کنند.
این پدیده ابتدا توسط Nedzib Vucelj روزنامه نگار محلی کشف شد، زمانی که همسرش در طول جنگ داخلی ۹۲ تا ۹۵ صاحب یک دوقلو شد. ووکلج متوجه شد که حداقل ۲۱ دوقلو در همان زمان در شهر متولد شده که این اتفاق از نظر او بسیار غیر معمول بود. او بعد از این کشف، یک صفحه مجازی برای کشف دوقلوهای دیگر شهر راه اندازی کرد. تاکنون او حداقل ۲۰۰ دوقلو را شناسایی کرده است. بوزیم عمدتا یک جامعه پدرسالارانه با سنت خانواده های پر جمعیت و امکان ازدواج های فامیلی است که ممکن است به چنین ژن هایی منجر شده باشد.

کودینی | Kodinhi در شرق، پدیده شهر دوقلوها در روستای کیدینی در ایالت کرالای هند دیده می شود؛ جایی که ۲۵۰ مجموعه دوقلوها به طور رسمی ثبت شده که دارای ۲ هزار خانواده است. تنها در سال ۲۰۰۸ از ۳۰۰ تولد سالم، ۱۵ زوج دوقلو در روستا متولد شده و این تعداد هر ساله با افزایش روبرو شده است. فقط در پنج سال گذشته (قبل از سال ۲۰۰۹) تا ۶۰ زوج دوقلو در این شهر به دنیا آمده که همین موضوع هم باعث شده این شهر نیز به فهرست ما اضافه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + = 15