حال و هوا

خبر/سامانه کاهش نرخ ترافیک برای سایتهای ایرانی راه‌اندازی شد

دیجیاتو/ طرح جدید اینترنت غیرحجمی با گلایه‌هایی از سوی کاربران مواجه است. شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت رقم مصرف منصفانه را بر اساس ترافیک داخلی اعلام می‌کنند و خبر می‌دهند که هزینه استفاده از سایت‌های پربازدید ایرانی نصف هزینه بازدید و استفاده از سایت‌های بین‌المللی را در بر خواهد داشت. این در حالیست که اکنون تنها ۵۰۰ سایت ایرانی ترافیک نیم‌بها دارند. وزیر ارتباطات امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به همین موضوع عنوان کرد که مکانیزم سایت‌های داخلی باید تغییر کند و استفاده از لیست ۵۰۰ سایت پربازدید نیم‌بها کردن ترافیک، منسوخ شده است.

وزیر ارتباطات امروز در حاشیه رویداد «روز فناوری فضایی» خبر داد که در مصوبه ۲۶۶ اینترنت غیرحجمی، عنوان شده است که تمام ترافیک داخلی باید به شکل نیم‌بها محاسبه شود و ۵۰۰ سایت منتخب، برای گذشته است: «مکانیزم ۵۰۰ سایت از نظر ما منسوخ است و شرکت‌های اینترنتی موظف هستند تمام سایت‌هایی که در داخل کشور میزبانی می‌شود را به شکل نیم‌بها محاسبه کنند.»

وی خبر داد که شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت باید تمام سایت‌هایی که ترافیک آنها به شکل نیم‌بها محاسبه می‌شود را اطلاع‌رسانی کنند و همچنین خبر از ایجاد یک سامانه برای ثبت نام سایت‌ها در طرح ترافیک نیم‌بها داد: «سازمان فناوری پورتالی را راه‌اندازی کرده است که دارندگان محتوا می‌توانند آی.پی و آدرس سایت خود را اعلام کنند تا پیگیری انجام شود.»

سامانه‌ای که امروز وزیر ارتباطات از آن خبر داد، اکنون با آدرس «http://icip.ito.gov.ir» در دسترس است و تولیدکنندگان محتوای داخلی می‌توانند با ثبت نام و ارائه آدرس آی.پی سایت خود، جز سایت‌هایی با ترافیک نیم‌بها قرار گیرند.

محمدجواد آذری جهرمی همچنین عنوان کرد که شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت با قرار دادن پیش‌فرض قیمت روی سرویس داخلی، این تصور را به غلط برای کاربران جا انداخته‌اند که اینترنت با طرح جدید گران شده است: «این واقعیت نیست و سازمان تنظیم مقررات نیز به شرکت‌های اینترنتی تذکر داده است که مصرف منصفانه باید بر اساس مبنای بین‌المللی اعلام شود، و سپس ترافیک داخل را نیم‌بها محاسبه کنند.»

او اعلام کرد که بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، ۷۰ درصد کاربران از طرح اینترنت غیر حجمی رضایت دارند و برای کاربرانی که به سرعت بالا و حجم پایین نیاز دارند نیز طرح‌هایی در حال بررسی است.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 2 =